Szukaj na tym blogu

sobota, 26 stycznia 2013

Zamrożona stołówka dla ptaków. Okiść lodowa

Podczas zimy, a szczególnie silnych opadów śniegu, trudno jest znaleźć ptakom pożywienie.Dotkliwe mrozy, jakie nawiedziły nas w styczniu stały się również dotkliwe dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Ptaki się nie mają obecnie powodu do radości, bo ich smaczny zimowy pokarm został zamknięty w kryształkach lodu. Okiść lodowa. Oblodzenie gałęzi powstaje wówczas, gdy po mrozie następuje podwyższenie temperatury i krople deszczu padając na przemrożone gałęzie zamarzają tworząc szklistą powłokę. 

Kwiczoł (Turdus pilaris) z rodziny drozdów





Owocowe korale jarzębiny i kaliny, przepięknie czerwone, zmrożone i pokryte szadzią wyglądają uroczo, podobnie jak owoce głogu i dzikiej róży czy derenia.
Owoce drzew i krzewów, żołędzie dębu i buczyny, nasiona traw, koszyczki ostów i kępki  łopianów oraz innych chwastów, tłuste oleiste nasiona słonecznika, strączki roślin stanowią pokarm bogaty w składniki odżywcze uniezależniając byt ptaków od człowieka. Pod warunkiem jednak, że nie zmroziła je natura.








Owoce i nasiona są bezcennym źródłem składników odżywczych dla ptaków. Taki naturalny pokarm zawiera dużą ilość węglowodanów, a także tłuszczów dostarczając potrzebnych kalorii w czasie mrozów, a także witamin i składników mineralnych. Trzeba pamiętać, że zimą zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż przez pozostałą część roku. Dokarmiajmy ptaki. Chleb można podawać wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę, nie może być mokry ani spleśniały.







 


Do ogrodowych przysmaków naszych skrzydlatych przyjaciół należą:

- Czarny bez

- Berberys
- Aronia 
- Jarzębina
- Kalina
- Dzika róża
- Głóg
- Rokitnik
- Jałowiec pospolity
- Irga
- Ognik
- Dereń

piątek, 18 stycznia 2013

Grudnik

Słupek i  pręciki grudnika.
Mój kaktusik popularnie zwany grudnikiem zrobił mi niespodziankę na same święta Bożego Narodzenia. Wyhodowałam go z malutkiej sadzonki, dawno, dawno temu, nawet nie pamiętam jaki jest stary. Dopiero teraz zakwitł po raz pierwszy i dopiero teraz uświadomiłam sobie jakie ma wdzięczne okazałe kwiatki z różowym okwiatem i wspaniałymi pręcikami okalającymi charakterystyczne znamię słupka. 
Cud natury. 
A stał bezowocnie przez kilka lat w zacienionym miejscu na parapecie. 2-3 tygodnie wcześniej zmieniłam ziemię w doniczce i przeniosłam go do innego bardziej nasłonecznionego pokoju. Być może dlatego odwzajemnił mi się kwiatami. 

Każdy z kwiatów ma ciemnoróżową szyjkę słupka zakończoną ciemniejszym znamieniem i jasnoróżowe pręciki. 
Właściwa nazwa tej popularnej rośliny doniczkowej o łodygach składających się ze spłaszczonych członów to szlumbergera i pochodzi od nazwiska F. Schlumbergera.




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...