Szukaj na tym blogu

niedziela, 13 października 2013

Winobranie

Osobiście nie jestem miłośniczką wina, mimo, że wiem o pozytywnych zdrowotnych walorach tego trunku. Zarówno wino gronowe, jak i owoce winogron zawierają związki o działaniu p/ nowotworowym, p/ zapalnym. Winogrona i wina z nich wytworzone zawierają resweratrol, flawonoidy, proantocyjanidynę. Resweratrol jest doskonałym przeciwutleniaczem, najwięcej tego związku jest w skórce ciemnych i czerwonych winogron, też w skórce czarnej porzeczki, żurawinie, borówkach. Osoby mające skłonności do infekcji grzybiczych powinny zjadać te owoce i to razem ze skórką. Unikną przy okazji sklerozy, bowiem resweratrol obniża w znacznym stopniu poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, poprawia wzrok, hamuje rozwój zaćmy. Jednym słowem opóźnia proces starzenia. Jednym słowem są eliksirem młodości.







zobacz też:
 2014







wtorek, 8 października 2013

Szerszenie (Vespa crabro)

Natknęłam się podczas grzybobrania na gniazdo szerszeni. Żywią się nie tylko owadami, ale też sokami niektórych drzew, gniazda budują w norach ziemnych. Tułów mają czarny, odwłok żółty w czarne pasy.

Do budowy gniazda wykorzystują spróchniałe drewno, które przy pomocy śliny formują w papierową masę o strukturze charakterystycznych plastrów.






***
zobacz filmik

piątek, 4 października 2013

Pigwowiec lepszy od cytryny

Owoce pigwowca doskonale nadają się, jako dodatek do herbaty. Ponieważ owoce są twarde i mało mięsiste, trzeba cierpliwości, aby je skroić w drobniutki kosteczki czy plasterki. Wystarczy je ususzyć, by potem susz wykorzystać do herbaty. To przepis dla leniwych. Można zerwać owoce i przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy, jeśli nie są uszkodzone. Dla jeszcze bardziej leniwych polecam zostawienie owoców na krzakach pigwowca Doskonale przetrzymują mrozy i przetrwają nawet do Świąt Bożego Narodzenia.
Owoce pigwowca są bardzo kwaśne, bogate w pektyny i witaminę C. Najlepsze na przetwory są po przymrozkach.
Moja koleżanka pokrojone zasypuje dużą ilością cukru i kiedy owoce puszczą sok, wkłada je do słoiczka, zalewa sokiem. Nawet nie trzeba pasteryzować. 




Pigwa i pigwowce



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...