Szukaj na tym blogu

niedziela, 25 stycznia 2015

Cudowna moc granatu

Owoce granatu, właściwie granatowca właściwego (Punica granatum L.) z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae) pokryte są twardą skórzastą, purpurową,  z charakterystyczną koroną kielicha. 

Dojrzałe owoce granatu można rozpoznać po charakterystycznym dźwięku przy delikatnym ucisku.
Bogactwo witamin, w tym obecność kwasu foliowego i niezwykłe właściwości owoców rekompensują kłopoty z wydobyciem osnówek z nasionami ukrytymi pod twardą skórką owocu.  
Osnówki stanowią część jadalną owocu, mają ciemnoczerwoną galaretowatą konsystencję, są niezwykle soczyste, słodkie, smaczne i przede wszystkim zdrowe. Nasiona mimo, że są gorzkie można również jeść, wykazują właściwości korzystne dla zdrowia.
Granaty są naturalnym afrodyzjakiem. Wspomagają gospodarkę hormonalną, zawarte estrogeny działają na popęd seksualny, działają kojąco w okresie menopauzy, są powszechnie używane w hormonalnej terapii zastępczej. Prawdopodobnie przeciwdziałają również impotencji oraz chronią przed rakiem prostaty.
Od tysięcy lat uważany jest za symbol zdrowia, płodności oraz miłości. Ten doskonały afrodyzjak ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz korzystnie wpływa na samopoczucie i nastrój. 

Owoce granatu zawierają polifenole, które hamują powstawanie wolnych rodników oraz usuwają już wytworzone, co zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób nowotworowych, wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego pomocne są w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, mają korzystny wpływ na układ krwionośny, wzmacniają pracę serca i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, regulują poziom cukru i cholesterolu we krwi, uszczelniają naczynia krwionośne. Wzmacniają kości i mięśnie, poprawia wydolność pracy nerek. 
Owoc granatu jest też polecany dla alergików, w niektórych chorobach żołądka i problemach z trawieniem.



Garbniki zawarte w skórce granatu są surowcem przemysłowym w farmacji i garbarstwie, natomiast dzięki zawartym w korze granatowca alkaloidom owoc ma zastosowanie w weterynarii, jako środek przeciw tasiemczycy. Granat ma także zastosowanie w kosmetologii. Z kwiatów granatowca uzyskuje się barwniki stosowane do barwienia jedwabiu.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...