sobota, 9 kwietnia 2016

Bobrowe ostoje w Leżajsku

W 2007 roku sfotografowałam rozlewiska utworzone przez bobry na rzecze Jagoda vel Jagódka. 
>>Bobrowe ostoje3 kwietnia 2016 roku wybrałam się na spacer po utworzonej tam ścieżce przyrodniczo- edukacyjnej. Spacer szlakiem rozlewisk, tam, nor, żeremi, wyciętych przez bobry drzew wzdłuż małej rzeczki Jagódka w Leżajsku. Utworzony szlak pośród dębów, buków, grabów, jodeł, sosen, modrzewi i malowniczych brzóz  przyciąga spacerowiczów, sportowców, rowerzystów, miłośników przyrody. Na drzewach zainstalowane są budki lęgowe ptaków.
Można posłuchać śpiewu ptaków, stukania dzięciołów w próchniejące konary drzew, zobaczyć pływające po wodzie kaczki krzyżówki. O tej porze kwitną zawilce, żółte kaczeńce, zazieleniają się dopiero krzaki żarnowca miotlastego - rośliny motylkowej o pięknych złocistożółtych kwiatach. Na rozlewisku w gęstwinie krzewów zobaczyłam również kalinę z zeszłorocznymi, przemarzniętymi, czerwonymi owocami.
Wśród roślinności bagiennej przykuwają wzrok urokliwe pałki wodne, sterczą charakterystyczne, zastrugane w ołówek pnie po ściętych przez bobry (Castor fiber) drzewach.


***

**

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...