sobota, 26 stycznia 2013

Zamrożona stołówka dla ptaków

Podczas zimy, a szczególnie silnych opadów śniegu, trudno jest znaleźć ptakom pożywienie.Dotkliwe mrozy, jakie nawiedziły nas w styczniu stały się również dotkliwe dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Ptaki się nie mają obecnie powodu do radości, bo ich smaczny zimowy pokarm został zamknięty w kryształkach lodu. 


Kwiczoł (Turdus pilaris) z rodziny drozdów

Owocowe korale jarzębiny i kaliny, przepięknie czerwone, zmrożone i pokryte szadzią wyglądają uroczo, podobnie jak owoce głogu i dzikiej róży czy derenia.
Owoce drzew i krzewów, żołędzie dębu i buczyny, nasiona traw, koszyczki ostów i kępki  łopianów oraz innych chwastów, tłuste oleiste nasiona słonecznika, strączki roślin stanowią pokarm bogaty w składniki odżywcze uniezależniając byt ptaków od człowieka. Pod warunkiem jednak, że nie zmroziła je natura.
Owoce i nasiona są bezcennym źródłem składników odżywczych dla ptaków. Taki naturalny pokarm zawiera dużą ilość węglowodanów, a także tłuszczów dostarczając potrzebnych kalorii w czasie mrozów, a także witamin i składników mineralnych. Trzeba pamiętać, że zimą zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż przez pozostałą część roku. Dokarmiajmy ptaki. Chleb można podawać wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę, nie może być mokry ani spleśniały.Do ogrodowych przysmaków naszych skrzydlatych przyjaciół należą:

- Czarny bez

- Berberys
- Aronia 
- Jarzębina
- Kalina
- Dzika róża
- Głóg
- Rokitnik
- Jałowiec pospolity
- Irga
- Ognik
- Dereń

1 komentarz:

  1. These are some of the most amazing pictures of a frozen nature I have ever seen. Congratulations, and nice work.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...