Szukaj na tym blogu

niedziela, 10 maja 2020

Jasnota biała (Lamium album L.)

Jasnota biała (Lamium album L.), bylina, która kształtem liści, ulistnieniem i ogólnym wyglądem przypomina pokrzywę. Liście jajowate lub sercowate są delikatnie owłosione i mają brzegi grubo piłkowane. Wydzielają charakterystyczny zapach. W odróżnieniu od pokrzywy nie ma jednak parzących włosków.
Stąd ludowa nazwa głucha pokrzywa, 
biała pokrzywka
Łodyga z fioletowymi zabarwieniami w niektórych miejscach. 

Kwiaty białe, czasami kremowobiałe, wyrastają pionowo w okółkach w kątach liści. Mają wyraźnie grzbiecistą, dwuwargową budowę. Duże kwiaty (2-2,5 cm) mają szyjkę słupka zagłębioną pomiędzy czterema wypukłymi komorami, kielich trwały, zrosłodziałkowy. Warga dolna korony ma dwa ząbki, pylniki są owłosione.


Rośnie na przydrożach, rumowiskach, w zaroślach, w rowach. Zwykle tworzy skupienia.
Kwitnie od kwietnia do września i jest rośliną miododajną. Zapylana jest przez błonkówki.
Jasnota biała jest rośliną leczniczą. Ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, moczopędne i słabo ściągające. Największe zastosowanie znajduje w leczeniu chorób i dolegliwości kobiecych, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i dróg moczowych. Zewnętrznie stosowana była przy oparzeniach, trudno gojących się ranach i chorobach skórnych oraz do płukania jamy ustnej.
Kwiaty zbiera się je ręcznie przy słonecznej pogodzie i suszy w zacienionym miejscu. Kwiaty zawierają flawonoidy, garbniki, śluzy, saponiny, glikozydy, cholinę, związki irydowe, kwasy wielofenolowe oraz niewielkie ilości olejków eterycznych.

sobota, 9 maja 2020

Glicynia, wisteria

Niezwykle dekoracyjna glicynia, znana też, jako słodlin, wisteria to jedno z najpiękniejszych pnączy o pachnących kwiatostanach.
Kwiaty niebieskofioletowe z jaśniejszą podstawą obupłciowe, motylkowe, zebrane w szczytowe, zwisające grona. Poszczególne kwiaty osiągają od 1,5 do 2,5 cm długości.
Osiąga wys. ok. 10 m. Kwitnie już w 2-3 roku po posadzeniu w V i ponownie w VIII-IX.
Owoce: strąki równowąskie lub lancetowate o skórzastej owocni, wypukłej nad owocami.
Zastosowanie: Na podpory, pergole, altanki
 
 
 

sobota, 2 maja 2020

Mniszek pospolity, mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Popularny i zwyczajowo nazywany mleczem  - mniszek pospolity, mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to światłolubna, miododajna kosmopolityczna bylina występująca na nieużytkach, łąkach, polach, trawnikach, w ogrodach, sadach oraz widnych lasach i zaroślach. 
Taraxacum officinale to nazwa naukowa opublikowana w 1780 r. przez Friedricha Heinricha Wiggersa (1746–1811) dla taksonu opisanego wcześniej przez Karola Linneusza jako Leontodon taraxacum

W Polsce ocenia się, że na terenie całego kraju występuje w sumie co najmniej 200 drobnych gatunków mniszka
Jak odróżnić mniszka od mlecza? Najłatwiej po łodydze. Mlecz (Sonchus arvensis L.) ma pojedynczą, grubą łodygę, która rozdziela się na boczne pędy i jest pokryta listkami. Mniszek zamiast typowej łodygi posiada coś w rodzaju kwiatonośnego pędu – z jednego systemu korzeniowego wyrasta wiele bezlistnych pędów, a każdy z nich dźwiga żółty kwiat. Na każdym pędzie, zupełnie pozbawionym listków, wyrasta więc jeden kwiatostan (ząbkowane liście wyrastają z tego samego miejsca samodzielnie). To mniszek lekarski, a nie mlecz, po przekwitnieniu przekształca się w dmuchawca – owocostan w postaci delikatnego puchu. Kwiaty mlecza zamieniają się z kolei w twardą, szorstką kulkę i w niczym nie przypominają puchatego dmuchawca.

 
W pierwszym roku formuje zwykle tylko rozetę liści, a kwiatostan rozwija się dopiero w drugim roku. Liście są liczne i zebrane w przyziemną rozetę. 

Właściwa łodyga jest bardzo skrócona i ukryta pod ziemią, wyrasta z niej rozeta liści i szypuły, na których wznoszą się pojedyncze kwiatostany. Szypuły są bezlistne, zwykle tęgie, dęte (puste w środku), w różnym stopniu owłosione, intensywniej zwykle bliżej szczytu. Podczas kwitnienia osiągają od 3 do 40 cm wysokości (najczęściej od 5 do 35), ale podczas owocowania wyrastają nawet do ponad 60 cm. Z jednej różyczki liściowej rozwija się od jednej do kilkunastu szypuł kwiatostanowych.

Kwiaty obupłciowe, języczkowe, skupione na szczycie szypuł kwiatostanowych w pojedyncze koszyczki.

 
 
 
Płatki korony poszczególnych kwiatów języczkowych są zrośnięte, jasnożółte lub złocistożółte, mają zrośnięte w płaski lub rynienkowaty języczek. Kwitnie od połowy kwietnia do końca maja. Kwiaty są zapylane przez owady. Od kwitnienia do rozwoju dojrzałych owoców mija 7 dni.

Dojrzałe owoce (niełupki) tworzą biały puch kielichowy - puszystą kulę (tzw. dmuchawiec).

 
 

Związki zawarte w roślinie (laktony seskwiterpenowe zawarte w soku mlecznym) mogą również działać miejscowo, powodując choroby skóry.

Surowcem zielarski jest kwiat – Flos Taraxaci, ziele Herba Taraxaci oraz korzeń – Radix Taraxaci. 
Korzeń główny ma 2–3 cm średnicy i 1–2 m długości.

Ziele zbiera się wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się pąków kwiatowych. Kwiatostany zbiera się bez szypuł, podczas kwitnienia. Ziele i kwiaty suszy się od razu po zebraniu. 
U ludzi pyłek może wywoływać reakcje alergiczne, jeżeli jest spożywany. Liście są pokarmem dla licznych gatunków ssaków, zarówno dzikich, jak i udomowionych. 

Korzeń mniszka z przeznaczeniem do celów leczniczych należy zbierać jesienią. 

Leki ziołowe z mniszka stosowane są w postaci odwaru z korzeni, wyciągu, nalewki lub jako składnik mieszanek ziołowych. Liście i korzenie mniszka nadają się do spożycia zarówno surowe, jak i gotowane. Nie należy korzystać z preparatów z mniszka w przypadku niedrożności dróg żółciowych, ropniaka pęcherzyka żółciowego, warunkowo – w porozumieniu z lekarzem – mogą je stosować chorzy na kamicę żółciową. 
 
 
 
Rusałka kratkowiec (Araschnia levana) – najmniejsza z naszych rusałek - jest motylem średniej wielkości (skrzydła o rozpiętości 28-34 mm). Występuje w dwóch formach: motyle z pokolenia letniego są czarno-białe (Araschnia levana f. prorsa), a z wiosennego: rudo-czarne (Araschnia levana f. levana).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...