Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 czerwca 2020

Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.)

Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.) - pospolita, wieloletnia, miododajna bylina rosnąca na podmokłych łąkach, nad rzekami i potokami, w zasięgu wód powodziowych.
Łodyga kanciasta, szorstko owłosiona, pusta. Liście skrętoległe, duże, o lancetowatym kształcie. 

Kwiaty fioletowopurpurowe na krótkich szypułkach, zebrane w zwisły kwiatostan. Samopylne lub zapylane przez owady. Nektar ukryty na dnie dosyć długiego kielicha, jest więc trudno dostępny dla pszczół. Pszczoły korzystają z niego dopiero, gdy trzmiele, które również lubią nektar żywokostowy, wygryzą dziurkę w dolnej części korony kwiatu.

Roślina trująca. Ze względu na zawartość hepatotoksycznych alkaloidów pirolizydynowych, nie stosuje się wewnętrznie, z uwagi na możliwość śmiertelnego zatrucia. 
Korzeń gruby, pionowy, silnie rozgałęziający się, czarnofioletowego koloru, osiąga długość 30 cm. Korzeń żywokostu (Radix Symphyti syn. Radix Consolidae) zawiera mieszaninę szkodliwych alkaloidów. 

Możliwe jest stosowanie zewnętrznie do okładów przy bólach mięśniowo-stawowych, zmianach zwyrodnieniowych, kontuzjach, po złamaniach kości, a także urazach stawów i mięśni. Łagodzi bóle reumatyczne, bóle kręgosłupa, trudno gojące się rany, owrzodzenia, odmrożenia, odleżyny i oparzenia. Skuteczny w przypadku dny moczanowej, zapaleniu żył, niwelowaniu obrzęków, w stanach zapalnych ścięgien. Łagodzi objawy łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. 

Maść z korzenia żywokostu.

Sposób I

Korzeń zebrany jesienią oczyścić, umyć i osuszyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
Zalać stopionym gorącym tłuszczem (smalec, olej kokosowy), wymieszać, odstawić do wystudzenia.
Przelać do ciemnych słoiczków, odczekać aż stężeje, zakręcić słoiczki, przetrzymywać w chłodnym miejscu.
W razie potrzeby smarować grubą warstwą dwa razy dziennie.


Sposób II
Korzeń żywokostu ściera się na tarce, dodaje kilka kropel wódki lub spirytusu oraz odrobinę gliceryny (bądź oleju kokosowego w formie stałej, a nawet smalcu). Najlepiej, by na jedną część startego korzenia dodawać dwie części tłuszczu.
 
Uprawa żywokostu.
Jest to roślina ekspansywna. Lubi wilgotne podłoże, najlepiej ziemię wymieszaną z próchnicą. Należy zapewnić żywokostowi średnie nasłonecznienie. Dobrze jest sadzić żywokost w odstępach około 50 centymetrów między każdą kolejną rośliną. 
 
 
 
Udało mi się znaleźć żywokost lekarski nad Sanem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...