Szukaj na tym blogu

środa, 30 kwietnia 2014

Laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia, laurośliwa wschodnia, wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna (Prunus laurocerasus L.)
Piękny krzew o grubych skórzastych liściach zwraca uwagę ze względu na śliczne białe kwiatostany, które przyciągają owady.
Jest wrażliwa na przymrozki.








piątek, 25 kwietnia 2014

Kwiaty

Piękno kwiatów nie jest przypadkowe. Płatki ochraniają organy rozrodcze, jakimi są słupki i pręciki. Kolorowymi płatkami, wydzielaniem nektaru oraz zapachem wabią owady.
kwiaty jabłoni

kwiat lilii
Pręcików jest wiele, a każdy z nich składa się z nitki i główki , główka posiada dwa pylniki,z których każdy ma dwa woreczki pyłkowe wypełnione ziarenkami pyłku, w nich znajdują się komórki rozrodcze męskie (plemnikowe)


kwiat tulipana
Słupek znajduje się w środku kwiatu, a powstaje ze zrośnięcia się owocolistków. Składa się ze znamienia, które przechodzi przez szyjkę, a następnie w rozszerzoną dolną część - zalążnię. W zalążni znajduje się zalążek z woreczkami zalążkowymi, a w nim komórka rozrodcza żeńska.





Kwiaty mogą tworzyć kłosy (żyto), baldachy (marchew), koszyczki (słonecznik, rumianek), główki (koniczyna) lub grono (porzeczka).



czwartek, 24 kwietnia 2014

Przyleciały moje jaskółki

No, nareszcie! Już ‘ćwierkają’ radośnie za oknem. To już trzeci sezon zasiedlają gniazdo uwite na moim gzymsie okiennym. Małe, zwinne, sympatyczne.

Codziennie wyglądałam zza firanki i nasłuchiwałam trzepotu skrzydeł. Wiosna już od dawna, kasztany lada dzień zakwitną, a tu gniazdo świeciło pustką. 
Kamień spadł mi z serca, bo zamartwiałam się, że może tam w ciepłych krajach jakiś beduin złapał je w sidła, albo jakiś nieodpowiedzialny właściciel dubeltówki urządził sobie polowanie na te moje czarno-białe turystki, które towarzyszą mi od wiosny po jesień.
Jaskółki -ptaki wędrowne są narażone na kłusowników w równym stopniu jak dużo większe dzikie kaczki, żurawie, kormorany i bociany, czy drapieżne pustułki, sokoły czy rarogi. 

Kłusownikom nie przeszkadza, że są pod ochroną (w Unii Europejskiej zabijanie wędrownych ptaków jest zakazane). Większość z nich ma założone przez ornitologów obrączki celem monitorowania ich tras przelotowych. Dzięki temu wiemy o co najmniej 300 gatunkach ptaków, które przylatują do Europy na letnie lęgi, a potem wracają na okres zimowy do Afryki.

Moje jaskółeczki najwyraźniej nie śpieszyły się do Leżajska. Wiedziały, że tam czeka na nie gotowe już gniazdo, wybudowane 3 lata temu, że nie będą musiały zaczynać życia od budowy nowego. Pewnie nie mają pojęcia, że ich gniazdo było zimą domem dla sikorek. 


zobacz wcześniejsze blogi:



 delichon

 delichonurbica


sobota, 12 kwietnia 2014

Kora drzew

Kora wierzby ma zastosowanie lecznicze, bowiem zawiera kwas salicylowy, leczniczy związek używany w medycynie do produkcji aspiryny, spirytusu salicylowego.


Brzoza



Wysuszona kory cynamonowca cejlońskiego bogata w olejki eteryczne ma zastosowanie jako przyprawa kuchenna w postaci cynamonu. 



Murszejące fragmenty drewna na żywych drzewach powstałe po uschniętych konarach


Dziupla wewnątrz pnia drzewa zamieszkiwana jest przez ptaki, wiewiórki, nietoperze.


Mchy i porosty na korze drzew są powszechne, rosną od północnej strony









Kora platanu na pniu i starszych gałęziach jasno żółtoszara, łuszcząca się obficie cienkimi, dużymi płatami. Świeżo złuszczony pień ma barwę zielonkawoszarą. Długopędy są gwiazdkowato owłosione a w przekroju okrągłe. Kora na pniach szaropopielata łuszcząca się długimi, wąskimi płatami po których zostają bardzo charakterystyczne seledynowożółtawe ślady o dość gładkiej fakturze.


















Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...