Szukaj na tym blogu

sobota, 4 października 2014

Winobranie 2014


O właściwościach leczniczych winogron bogatych w resweratrol, flawonoidy, proantocyjanidynę pisałam w zeszłym roku - vide (Winobranie 2013)
Teraz tylko kilka zdjęć. 




zobacz też Winobranie 2013

 2013


czwartek, 4 września 2014

Grzybobranie

4 września 2014
Rzadko wybieram się do lasu na grzyby. Zniechęca mnie zupełny brak orientacji w lesie. Tym razem jednak zachęcona przez znajomych informacją o wysypie grzybów zaryzykowałam i postanowiłam osobiście zaopatrzyć się w produkty na świąteczny wigilijny stół. Co roku brakuje mi grzybów na uszka do wigilijnego barszczu. 
Zdecydowałam się na grzybobranie o całkiem niestosownej porze, bo w południe, a jak wiadomo, o tej porze to już nie ma po co do lasu jechać. Rzeczywiście sporo ludzi wracało już o tej porze z pełnymi koszami grzybów. Pojechałam z synem do Ożanny, to stosunkowo blisko, zaledwie kilkanaście km od Leżajska. 
Trochę nazbieraliśmy, głównie podgrzybków i maślaczków, ale udało nam się również znaleźć w lesie sosnowo-dębowym kilka najprawdziwszych prawdziwków. Niestety, większość robaczywa. 
Nie potrzebuję atlasu grzybów, zbieram tylko znane mi podgrzybki, bagniaczki, maślaki i oczywiście prawdziwki. Unikam grzybów blaszkowych, zwłaszcza podobnych do pieczarki czy kani, takie bowiem, jak wiadomo są podobne do śmiertelnie trującego muchomora sromotnikowego. 
Zresztą, w lesie bardziej skupiałam się na podziwianiu pięknych widoków oraz leśnej flory i fauny, niż na szukaniu grzybów. 
Każdy z nas miał swoją zabawkę, ja aparatem trzaskałam zdjęcia, a Jurek swoim tabletem.
















poniedziałek, 11 sierpnia 2014

I tylko koni żal

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że pasące się konie są szczęśliwe. Bujna koniczyna, piękny krajobraz Kuryłówki - Przewrócia z widokiem na cerkiew i spokojną wieś. Kiedy podeszłam bliżej niemalże zbladłam. Na pysku, na szyi i na całym ciele siedziało pełno much, a głęboką ranę zakleiły niczym opatrunkiem. Żar z nieba lał się niemal przez cały dzień, a na uwięzi biedne konie opędzały się od much. Bez dostępu do wody, na metrowym, może 1,5 m powrozie. 











poniedziałek, 16 czerwca 2014

Sowa & Przyjaciele

Sowy (Strigiformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. 

Sowy nie posiadają uszu zewnętrznych, a jedynie otwory słuchowe ukryte pod piórami. „Uszy” widoczne u niektórych sów (np. sowy uszatej) to jedynie pęki piór. 
Puchacz zwyczajny Bubo bubo
Wokół oczu i dzioba sowy mają szlarę, czyli promieniście ułożone pióra, sztywniejsze od innych. Funkcją szlary jest skupianie fal dźwiękowych o częstotliwościach w przedziale 50–21000 Hz, a więc wysokich
Szlara działa podobnie jak talerz satelitarny lub ręka przyłożona do ucha. W obrębie szlary, na jej krawędzi leżą sowie uszy, otoczone zagłębieniem, przechodzącym dalej w rynienkę w upierzeniu. Dźwięk trafiający do szlary jest kierowany poprzez rynienki do zagłębień i dalej do uszu. Co istotne, otwory słuchowe po obu stronach głowy są ułożone niesymetrycznie, również zagłębienia mają inny kształt. Powoduje to, że dźwięk dochodzi do uszu w różnym czasie i w nieco innej formie. Dzięki temu sowa potrafi precyzyjnie zlokalizować ofiarę nawet w całkowitej ciemności. 
Sowy to gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia. 
Pędzący królik czy zając nie jest problemem dla sowy, potrafi je złowić w locie. Sowy żywią się również jeżami, gołębiami, kaczkami, żabami, a nawet rybami.

Źródło: Wikipedia

sobota, 24 maja 2014

Ale jaja

Na Festiwalu Nauki zorganizowanym w dniach 22-24 maja 2014 na Rynku Głównym w Krakowie można było zobaczyć ciekawą kolekcję jaj.


Jajo strusie (Struthionidae) i mniejsze, czarne to jajo emu (Dromaius novaehollandiae). 

Jaja emu początkowo są zielononiebieskie, lecz ciemnieją wraz z postępem inkubacji. W momencie wykluwania się piskląt są niemal czarne.
Ciekawostką jest fakt, że po wykluciu się młodych samiec emu staje się agresywny i przepędza samicę z gniazda. Sam sprawuje opiekę nad młodymi. Samica wcale tym się nie przejmuje, beztrosko szuka sobie kolejnych samców, z którymi może kopulować.

A to m. in. jaja kacze, gęsie, indycze, przepiórcze, ...


zobacz więcej na: 
 festiwal

środa, 30 kwietnia 2014

Laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia, laurośliwa wschodnia, wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna (Prunus laurocerasus L.)
Piękny krzew o grubych skórzastych liściach zwraca uwagę ze względu na śliczne białe kwiatostany, które przyciągają owady.
Jest wrażliwa na przymrozki.








piątek, 25 kwietnia 2014

Kwiaty

Piękno kwiatów nie jest przypadkowe. Płatki ochraniają organy rozrodcze, jakimi są słupki i pręciki. Kolorowymi płatkami, wydzielaniem nektaru oraz zapachem wabią owady.
kwiaty jabłoni

kwiat lilii
Pręcików jest wiele, a każdy z nich składa się z nitki i główki , główka posiada dwa pylniki,z których każdy ma dwa woreczki pyłkowe wypełnione ziarenkami pyłku, w nich znajdują się komórki rozrodcze męskie (plemnikowe)


kwiat tulipana
Słupek znajduje się w środku kwiatu, a powstaje ze zrośnięcia się owocolistków. Składa się ze znamienia, które przechodzi przez szyjkę, a następnie w rozszerzoną dolną część - zalążnię. W zalążni znajduje się zalążek z woreczkami zalążkowymi, a w nim komórka rozrodcza żeńska.





Kwiaty mogą tworzyć kłosy (żyto), baldachy (marchew), koszyczki (słonecznik, rumianek), główki (koniczyna) lub grono (porzeczka).



czwartek, 24 kwietnia 2014

Przyleciały moje jaskółki

No, nareszcie! Już ‘ćwierkają’ radośnie za oknem. To już trzeci sezon zasiedlają gniazdo uwite na moim gzymsie okiennym. Małe, zwinne, sympatyczne.

Codziennie wyglądałam zza firanki i nasłuchiwałam trzepotu skrzydeł. Wiosna już od dawna, kasztany lada dzień zakwitną, a tu gniazdo świeciło pustką. 
Kamień spadł mi z serca, bo zamartwiałam się, że może tam w ciepłych krajach jakiś beduin złapał je w sidła, albo jakiś nieodpowiedzialny właściciel dubeltówki urządził sobie polowanie na te moje czarno-białe turystki, które towarzyszą mi od wiosny po jesień.
Jaskółki -ptaki wędrowne są narażone na kłusowników w równym stopniu jak dużo większe dzikie kaczki, żurawie, kormorany i bociany, czy drapieżne pustułki, sokoły czy rarogi. 

Kłusownikom nie przeszkadza, że są pod ochroną (w Unii Europejskiej zabijanie wędrownych ptaków jest zakazane). Większość z nich ma założone przez ornitologów obrączki celem monitorowania ich tras przelotowych. Dzięki temu wiemy o co najmniej 300 gatunkach ptaków, które przylatują do Europy na letnie lęgi, a potem wracają na okres zimowy do Afryki.

Moje jaskółeczki najwyraźniej nie śpieszyły się do Leżajska. Wiedziały, że tam czeka na nie gotowe już gniazdo, wybudowane 3 lata temu, że nie będą musiały zaczynać życia od budowy nowego. Pewnie nie mają pojęcia, że ich gniazdo było zimą domem dla sikorek. 


zobacz wcześniejsze blogi:



 delichon

 delichonurbica


sobota, 12 kwietnia 2014

Kora drzew

Kora wierzby ma zastosowanie lecznicze, bowiem zawiera kwas salicylowy, leczniczy związek używany w medycynie do produkcji aspiryny, spirytusu salicylowego.


Brzoza



Wysuszona kory cynamonowca cejlońskiego bogata w olejki eteryczne ma zastosowanie jako przyprawa kuchenna w postaci cynamonu. 



Murszejące fragmenty drewna na żywych drzewach powstałe po uschniętych konarach


Dziupla wewnątrz pnia drzewa zamieszkiwana jest przez ptaki, wiewiórki, nietoperze.


Mchy i porosty na korze drzew są powszechne, rosną od północnej strony









Kora platanu na pniu i starszych gałęziach jasno żółtoszara, łuszcząca się obficie cienkimi, dużymi płatami. Świeżo złuszczony pień ma barwę zielonkawoszarą. Długopędy są gwiazdkowato owłosione a w przekroju okrągłe. Kora na pniach szaropopielata łuszcząca się długimi, wąskimi płatami po których zostają bardzo charakterystyczne seledynowożółtawe ślady o dość gładkiej fakturze.


















Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...