Szukaj na tym blogu

sobota, 8 sierpnia 2020

Kukurydza zwyczajna (Zea mays)

Kukurydza zwyczajna (Zea mays) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Roślina ciepło i światłolubna. Należy do zbóż.
 
Kwiatostany kwiatów męskich w postaci wiechy złożonej o długości 10 do 40 cm są osadzone na wierzchołkach źdźbeł. Wiecha składa się z licznych, dwukwiatowych kłosków osadzony parami, spiralnie, na osi kwiatostanowej. W kwiecie trzy pręciki z pylnikami zawierającymi do 2500 ziaren pyłku.  
Kwiatostany żeńskie mają postać kolby. Po zapyleniu przez wiatr kwiatostany żeńskie przekształcają się w owoce, czyli w kolby kukurydzy nazywane ziarniakami.
Kwiatostany żeńskie są osadzone na skróconych pędach bocznych przekształconych w osadki tworzące kolby stojące pojedynczo w pachwinach liści, okryte pochwami liściowymi. 
Kłoski kolby są dwukwiatowe, z których jeden ma normalnie rozwinięty słupek z bardzo długim znamieniem (nawet do 70 cm), drugi jest szczątkowy, niezdolny do zapłodnienia i tworzenia nasion.
Kwitnąca kolba kukurydzy
Te długie nitkowate włókna (nawet do 70 cm) zwane wąsami lub włosami kukurydzy to znamiona żeńskich kwiatów (Stigma maydis). Znamiona zawierają flawonoidy, białka, witaminy, olejki eteryczne, wykazują właściwości prozdrowotne, działają korzystnie na funkcjonowanie dróg moczowych, wątroby, regulują ciśnienie tętnicze krwi. 
Kwitnąca kolba kukurydzy
 Owocami kukurydzy są ziarniaki, których ubarwienie jest zależne od odmiany.
Jedną z 4 odmian kukurydzy jest koński ząb Zea mays L. subsp. mays Grupa Indentata uprawiany na paszę - kiszonki i zielonki dla bydła i trzody.
Owoce końskiego zębu tworzą ziarna spłaszczone, o wydłużonym kształcie z wgłębieniem na wierzchołku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...