Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 17 sierpnia 2020

Tawuła wierzbolistna, tawuła bawolina (Spiraea salicifolia L.), Strangalia wysmukła (Strangalia attenuata)

Na skraju lasu, wzdłuż asfaltowej drogi natknęłam się na duże połacie prawie 2 metrowej tawuły wierzbolistnej, tawuła bawolina (Spiraea salicifolia L.). Na sztywnych pędach tawuły piękne różowe wiechy kwiatów, na których siedział sobie żółto-czarny chrząszcz - strangalia wysmukła (Strangalia attenuata), z rodziny kózkowatych.


Liście tawuły długości 4 do 8 cm, skrętoległe, barwy jasnozielonej, pojedyncze, podłużnie lancetowate, z zaostrzonym wierzchołkiem, ostro piłkowane na brzegu i delikatnie orzęsione. 

Kwiaty różowe, drobne, z płatkami korony o długości 3-4 mm, zebrane na szczytach pędów w walcowate lub stożkowate wiechy (o długości 10 do 15 cm).
Zasiedla gleby wilgotne, żyzne, o odczynie obojętnym, piaszczyste i pylaste, mineralno-próchniczne. Spotykany na wilgotnych łąkach, brzegach zbiorników wodnych, w olszynach. Czasami tworzy duże zarośla.

Strangalia wysmukła (Strangalia attenuata) to gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych o zmiennym ubarwieniu. Najczęściej spotykamy osobniki z żółtymi pokrywami, pokrytymi czarnymi plamami, które tworzą przepaski. Odnóża są żółte, poza tylnymi udami, które są czarne. Na przedpleczu znajduje się wzgórek. Czułki mają żółte pierścienie. Długość ciała wynosi 14-20 mm. Osobniki dorosłe żywią się pyłkiem kwiatów oraz nektarem. Rozwój trwa 2-3 lata. Samica składa jaja w korze drzew i krzewów. Larwy rozwijają się w butwiejącym drewnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...