Szukaj na tym blogu

niedziela, 2 sierpnia 2020

Motyl latolistek cytrynek (Gonepteryx rhamni)

Pospolity w Polsce Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) – gatunek motyla dziennego z rodziny bielinkowatych (Pieridae). Jest to jedyny europejski motyl zimujący w opadłych liściach.

Skrzydła samców są cytrynowożółte, natomiast skrzydła samic zielonkawobiałe. Na skrzydłach znajdują się charakterystyczne pomarańczowe punkty. Rozpiętość skrzydeł: 48-55 mm. Gąsienice są smukłe, zielone z jasnymi paskami wzdłuż boków ciała.

Jest go pełno i to prawie o każdej porze roku. Przysiadają na kwiatach łopianu.
Trudno go złapać, ale kiedy się cichutko przyczaisz można go sfotografować. Nie jest tak ładny, jak rusałka pawik czy pokrzywnik, jednak wśród pierwszych motyli, jakie rzucają się w oczy jest cytrynek, chociaż na roślinie nieźle się kamufluje upodabniając się do liścia. 

 
Na łodydze kwiatowej łopianu większego (Arctium lappa L.) fioletowo-różowe kwiaty zebrane w koszyczki. Koszyczki wyrastające na długich szypułkach w górnej części łodygi tworzą wiechę. Bardzo charakterystyczną cechą jest to, ze koszyczki mają od zewnątrz zielone, haczykowate łuski okrywy. Wewnętrzna warstwa okrywy to szczeciniaste plewinki. Koszyczki kwiatów łopianu znane są i pospolicie zwane jako dziady. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...